Humanitární pomoc do Rumunska v roce 2019

Stomatologická činnost

Při pracovních návštěvách stomatologů byly zajišťovány úkony základní péče o chrup. Byl proveden i základní hygienický screening, tj. detekce zubního plaku, zhodnocení úrovně ústní hygieny, vyšetření stavu dásní a paradentu, edukace a motivace k pravidelné a systematické preventivní péči o ústní hygienu, a nácvik postupů a technik ústní hygieny pomocí vhodných dentálních pomůcek. V sledovaném období se uskutečnilo 5 pracovních cest + 1 cesta servisní. Celkem bylo provedeno: 234 preventivních prohlídek, 318 ošetření. Celkem bylo ošetřeno 487. osob.
Z uvedeného vývoje je patrná potřeba dlouhodobé systematické činnosti, zaměřené mimo vlastní činnost ambulance i na prevenci u mládeže do 15 let.
Pacienti byli z vesnic: Svatá Helena, Nová Moldava, Eibentál, Gernik, Šumice, Zlatice, Rovensko a Bígr.

Pečovatelská služba

Pečovatelská služba je ve třech vesnicích plně hrazena ze státních a místních zdrojů. Problém s financováním je v obci Šumice, kde je dočasně služba hrazena ze zdrojů TS Hodonín. V obci Gernik byla pečovatelská služba pozastavena.

Materiálové náklady – léčiva, zdravotní materiál, obuv, oblečení a potraviny

Materiálová pomoc spočívala v dodání léků, obvazového materiálu, plen pro dospělé, trvanlivých potravin a sýrů pro sociálně slabé seniory a rodiny s dětmi. Dále byli tito potřební obdarováni hygienickými, čistícími a pracími prostředky. Léčiva byla vydávána pečovatelkami v úsporném režimu – maximálně na tři dny předem. Tím se zamezuje plýtváním a léčiva jsou tak plně využita.
Dále materiálová pomoc spočívala v dovozu dětské obuvi (letní a zimní) a několik párů dámské a pánské obuvi a ošacení pro všechny věkové kategorie.
Potraviny jsou vydávány chudým rodinám a seniorům prostřednictvím charitních pečovatelek, kněží, škol a Demokratického svazu Slováků a Čechů v Rumunsku.